Produktivita

Zvyšte svoji denní produktivitu

blog produktivita 5 tipov cz

Všichni známe články, které nám slibují úžasne produktívní den. Stačí vstát o 5, jít si zaběhat a po návratě domů si dát “vydatnou” snídani v podobě hemendexu a šálky kávy, bez které většina z nás nedokáže začít ráno fungovat. Všechno to zní hezky, když se nám ovšem chce každý den vstávat v takovou hříšní hodinu, takže co tak pár reálnějšich tipů a triků, které se dají mnohem lépe implementovat do Vašeho každodenního harmonogramu a nevyžadují šilhání zalepenýma očima na budík, resp. spochybňování Vašeho minulo-večerního rozhodnutí nastavit si ho na 5 ráno?

1. Naplánujte si den – ale OPRAVDU

Někomu vyhovuje dělat si plány na další den v předešlý večer, někomu zase hned když vzbudí. Ať patříte k jedné nebo druhé skupině, plánujte, plánujte, plánujte! Každý den na Vaši mysl útočí tisícky vněmů, myšlenek a rozptylení a člověk se v tom dokáže snadno stratit a zapomenout na nějakou tu “maličkost”, mnohokrát jenom proto, že si ji nezpsal. Každý máme v kapse mobil s jednou ze stovky aplikací na zapisování poznámek, jen je třeba využít. Je neskutečně uspokojivé si průběžně přes den odškrtávat hotové aktivity/zadání a večer víte přesně, jako moc produktívní den Ste opravdu měli a jestli Vám případně nezostávají nějaké resty na další den.  

2. Dávejte si často pauzu

Toto platí hlavně pro všechny, kteří mají sedavé zaměstnání někde za počítačem. Každou možnost se postavit a trochu se projít po místnosti, kterou máte je třeba využít, Váše záda Vám budou nekonečně vdečný, nemluvě o tom, že časté krátke pauzy dělají hotové zázraky pro Vaši koncentraci.

3. Nenechte se odradit jinými lidmi

V cestě všem naším úspěchúm a produktivite stojí skupina tzv. “Negatívců”, lidí, kteří Vás za každou cenu stahují dolů svím bezradním, zoufalím přístupem k životu. Dokáží svími řečmi o nespravedlnosti světa zahubit nejeden úsměv a nikdy nejsou úplně spokojení. Snažte se timto lidem vyhýbat anebo alespoň obmezit čas s nimi strávěný na minimum. Jestli se jedná o klienta nebo nadřazeného, tak to samozřějme není tak jednoduché, v tom případě se snažte po takovom kontaktě o návrat do nějakého výrazně pozitívního prostředí, kde znova načerpáte ten správny druh energie. Ak ste jedním z “Negatívců”, tak se vzchopte a udělejte neco produktivního s Vašim životem anebo alespoň nestahujte lidi kolem sebe dolů!

4. Dávejte si odměny

Každýmu se dělá lépe, jestliže ví, že ho na konci dané úlohy čeká nějaká odměna. I když je to odměna sama od sebe. Neřikám, že si po odškrtnutí každé maličkosti na Vašem dnešním zoznamu máte jít koupit nový mobil, to by Vám ten nový produktívní přístup moc dlouho nevydržel, nemluvě o Vaši peněžence. Jde o malé věci, jako něco špeciálního k večeři anebo oblíbený seriál, prostě cokoli, hmotné i nehmotné, co Vaše mysl vyhodnotí jako dostatečné pozitivní věc, na kterou se můžete těšit celou dobu, popřitom jak pracujete na Vašem zadání.

5. PRO TIP – když všechno selže a nevíte se donutit

Znáte to: celej den před sebou, na zoznamu nekolik jasných cílů, máte čas, máte správní prostředí, vymysleli Ste si odměnu, ale i přesto se Vám za svět nechce do ničeho pustit. Hledáte výmluvy, skratky anebo naopak obcházky(všichni dobře známe tu náhlou potřebu udělat jarní úklid bytu, když je ve skutečnosti potřebné udělat něčo úplně jiného), prostě ne a ne začíť. Příčina teto snahy, věnovat se cokoli jinému tkví většinou v tom, že daná úloha, před kterou se tak vehementně skrýváme(časo si dokonce uvědomujeme, že sa skrývame jenom sami před sebou) je buď příliš časovo náročná anebo příliš náročná samotním úkonem, jestli jde o něco přičem třeba opravdu přemýšlet. Zadejte si přesne ohraničený časový úsek, počas kterého se budete věnovat JENOM  danému zadání, nehledě od toho, jestli ho za ten čas dokončíte nebo ne. Snažte se za tu dobu udělat prostě co nejvíc.

Tato technika je až překvapivě efektivní. Jestliže víte, že o 20 nebo 30 minut již nebudete muset na tomto úkolu pracovat , mnohem jednodušeji sem vám začne a pravděpodobně zůstanete na ní dělat dlouho poté co Váš časový úsek vyprší. V každém případě bude Vaše koncentrace v daném časovém úseku mnohem vyšší a sami zůstanete možno překvapeni jak moc se toho dá za tak “krátký” čas stihnout.

 

Předešlý příspěvek Další příspěvek

Mohlo by se Vám taky líbit