Technológie

Tech Week: Scio, Cue a Quitbit – 3 šikovné gadgety pro jednodušší život

cover pre tehcnologie techweek blog cz a de

 V tomto týdnu zaostříme své pohľady na různe šikovné gadgety, které sou néjen velmi praktické, ale ješte se Vám zmestí i do dlaně.

Scio – miniatúrní Google fyzického světa do Vaši kapsy

Jednoho dne budete googlit fyzický svět s takovýmhle skenerem. Dnes můžete naťukat do Googlu slovo “pomeranče” a samozřejmě dostanete kopu výsledků, ale nemůžete vygooglit pomeranč na Vašem stolu. Můžete zadát do Googlu název Vaších léku, ale ne tabletky, kterou najdete na spodku kabelky. Startup z Tel Avivu s názvem Consumer Physics by tohle chtěl změnit.

Vyvinuli miniatúrní skenr o velikosti průměrného USB klíča, který dokáže určit molekulární stavbu předmětů jako jídlo anebo léky. Vysíla malý pruh světla, který namířite na daný předmět a všechno ostatní už zařídí vstavaná IR spectroscopie na blízkou vzdálenost, která Vám poví o jaký kus ovoce nebo zeleniny sa jedná(a či-li je ještě čerstvé), případně název tabletky vypadnuté z krabičky. Tato technologie se už roky používá ve vedeckém přostredí, ale Consumer Physics se podařilo ji natolik zmenšit, aby byla využitelná taky v komerčním sektoru, co by mohlo mít veliký dopad na naše každodenní životy.

 

Cue – medické laboratorium pro Vaši domácnosť

Startup ze San Diega byl založen již v roce 2009, kdy svět oblíhali poplašné správy o prasačíj nemoci. Z velice slušným fundováním ve výške 1 milióna USD od nezvěřejneného investora staví hybridný elektro-chemicko-mechanický přístroj, který umožní lidem měřit své zdraví na molekulární úrovni a to bez nutnosti vůbec někam chodit. Společne s propojením na aplikaci ve Vašem smartphonu máte doma vlastní laboratorium, pomocou kterého dokážete měřit několik různých ukazovatelů a následně podle potřeby prispůsobit svou životosprávu.

Vzorky, z kterých Cue dokáže brát a spracovat dáta – buď krev, sliny anebo nosní výtěry sou vloženy do přístroje na zběrních paličkách zasunutých do různých vložek, podle toho jaký typ analýzy uživatel požaduje. Cue dokáže trackovať příznaky chřipky anebo zápalu, hladiny testosteronu a vitaminu D a dokonce měřit Vaši plodnost. Tato technologie v podstatě proměňuje biologickou vzorku na elektrický signál anebo digitální výsledek, co je základem pro elektrochémií a jejího budoucího využití. Časem by zakladatelé startupu chtěli samozřejmě přidat mnohem víc možností zdravotné analýzy, avšak co přesne chystají ještě prozradit nechtějí.

 

Quitbit – že by konečně efektivní spůsob jak skoncovat s kouřením?

Nová kampaň na Kickstarteru s názvem Quitbit sebrala ti samé princípy monitorování, které obsahujou fitness trackery, ale pro ůplne jiné použití, totiž na trackování a případné omezení/skoncování s kouřením. Jde o zapalovač, který obsahuje indukčnou cévku, podobnou té v zapalovačech v autách. Každé zapálení cigarety si Quitbit zapamatuje a následně Vám ponoukne celou škálu dat, které mohou přispít k přehledu o Vašem kouření.

Uživatele si mohou sledovat kolik cigaret vykouřili za určitý čas, případně kolik času prošlo od posledního zapálení. Quitbit ma taky funkci určenou pro zadání toho, že zapalujete cigaretu někomu jinému a tak sou Vaše návyky přesne monitorovány.

Data, které sou Vám dostupné díky Quitbitu, by mohli být právě to postrčení k úplnemu seknutí s kouřením.

Předešlý příspěvek Další příspěvek

Mohlo by se Vám taky líbit