Technológie

Tech Week: Dva patenty od Apple a obrovský skok vpřed pro nevidioucé uživatele smartphonů

cover pre tehcnologie techweek blog cz a de

Tento týden se mnohým z Vás budeme zdát zaujatí vůči zařízením s Androidem, jenže Apple dal do světa dvě zajímavé správy, které by mohli zase raz nanovo zamíchat kartami mobilního světa. Kromě nových patentů od Apple, si také představíme “první” mobilní telefon s podporou Braillovho písma.

Apple si dal zaregistrovat dva nové patenty(jako kdyby jich už neměli dost), jedná se o spůsob integrování solárního panelu do displeje smartphonů a nový druh displeje, který „obaluje“ i bočné strany smartphonu, čímž dává vývojářům možnost přidávat virtuální tlačítka, které by jednoho dne mohli nahradit ti hardvérové. Poďme se na ne podívať blíž:

 

Solární nabíjaní smartphonů – už onedlouho?

Na solárních panelech a jejich spůsobu generování elektrické energie čerpáním té slunečné není v podstatě nic novýho, Apple ale přišel s postupem, díky kterému dokážou vytvořiť vrstvu pozostávající ze solárního panelu o velikosti smartphonu a dotekových senzorů. Patent je podobný postupu, který byl již kdysi Applem registrovaný, jenže doteď nefungoval společne s dotekovým displejem. Nový postup by mohl znamenat dobíjaní našich oblibených mobilů procházkou na slunci. Třeba mít na paměti, že množství generované energie z tak malého solárního panelu by nedokázalo(aspoň zatím) udržet Váš smartphone zapnutý věčně, ale ani pár hodín navíc bez potřeby hladání zásuvky anebo jiného zdroje napájaní poteší, že áno?

Displej  po bocích Vašeho Iphonu

Někomu se to může zdát zbytečné – displej sotva 1cm “široký”, po stranách Vašeho Iphonu. Když se ale začneme blíže zamýšlet nad možnostmi, které tato technologie ponouká, rýchle zjistíme, jak praktické by bylo, nemět žádne fyzické, pevné tlačítká na ovládání hlasitosti, kamery a její rozličních funkcí nebo přepínání normálního a tichího režimu. Za první sou tyto tlačítka mezí prvními komponentami, které na smartphonech obyčejně vypovedají poslušnost a za druhé sou pevně usazené a jejich funkcionalita není příliš variabilní. S displejem po bocích, by vývojáři mohli přidat takových tlačítek mnohem víc, protože plocha by se sama přispůsobovala tomu, co právě uživatel s daným mobilem dělá. Některé aplikace by dokonce mohli mít díky “širší ploše” i rozšířené použití jako například přídavné funkce kalkulačky a pod.

OwnFone – “první mobilní telefon s podporou Braillovho písma

Mnohé společnosti se za poslední roky už hráli s dizajnem tzv. “Braille mobilů”, jenže zatím, co ostatní návrhy zůstali jen ve vývojovích střediskách, firma OwnFone je podle všeho první, která se svím dizajnem jde taky reálně na trh.

OwnFone

Po novém si můžou uživatelé na svůj OwnFone přidat dvě nebo štyři špeciální Braillové tlačítka pro rýchlou volbu čísel rodiny a přátel. Taktéž je tu možnost vybrat si tlačítko nouzových služeb, které sa aktivuje po 3 stisknutích. Cílová skupina OwnFonov su typicky senioři a děti. Zařízení se prodává na objednávku a má 3D tlačenou klávesnici vytvořenou specificky podle výběru uživatele. Celý mobil má velikost kreditní karty a uživatele si mohou vybrat ze zbírky převedení zadní části mobilu a taky ze škály několika fareb. Jako bonus má mít Ownfone ješte taky extra dlouhou výdrž baterie, slibujíci, že dokáže vydržet po celý jeden rok v tzv. standby režimu.

 

Předešlý příspěvek Další příspěvek

Mohlo by se Vám taky líbit