Nezařazené

Office gymnastika – rozhýbejte se, i za Vašim stolem!

user cover

Výskumy již dávno dokázali, že když denně trávíme mnoho hodin v sedíci poloze, či v práci anebo jinde, má to značně nepříznivé účinky pro naše celkové zdraví, samozřejmě nejvíc pro chrbtici. Kromě pravidelných pauziček od počítače, je potřebné dbát i na držení těla a možno i zakomponovat do svích každodenních životů nejakou tu “office” gymnastiku. Níže naleznete tipy a triky na konkrétní cviky, které můžete dělat bez toho aby Jste se postavili od stolu, které ale zároveň mohou udělat obrovský rozdíl ve Vašem zdraví.

 

1. Posílení jadra

Seďte s vyrovnanými zády na židli/křesle, s váhou rozloženou rovnoměrně na obou chodidlích.

Bez toho aby se Vaše pánev nakláněla a s pořád vyrovnanými zády, zdvihněte právou nohu ze země a přitáhněte ji k trupu. Vydržte tak několik sekund a následně ji pomaly položte spátky na zem. Opakujte z levou nohou. Dejte si dva sety po osmi opakováních pro každou nohu.

 

2. “Křeslový” cvik na triceps

Možná ne pro každého(jestli Vás trápí, co si myslí lidi kolem Vás), ale výsledky rozhodně stojí za to. Chyťte se rukama opírek židle nebo křesla, vystřite nohy co nejvíc dopředu a zveste se ze židle/křesla dolú bez toho, aby jste se zadkem dotkli země. V této poloze setrvejte zhruba 20 vteřin a následně se plynule vraťte spátky. Opakujte 5 krát.

 

3. Ponatahování pektorálních svalů

Propleťte prsty, ruce za hlavu, lokty co nejvíc dozadu a dva krát pořádně odkašlat. Opakujte každých 30 minut.

 

4. Ponatahování boků v sedu

Výborně ponatahování, které můžete spravit několikokrát za deň. Kým sedíte, překřížte členek jedné nohy přes koleno druhé, posaďte se s vyrovnanými zády a jemne, pomalu se nakloňte dopředu. Následně vystřídejte nohy a zopakujte.

 

5. Nezapominejte na Vaše zápěstí

Jestli trávite mnoho času psaním na počítači, je tu vysoké riziko syndrómu karpálního tunelu, který umí být velice nepříjemný a bolestivý. Jedním ze způsobů jak se voči němu bráňit, je zhruba jednou za hodinu točit jedním i druhým zápěstím 10 krát v směru a 10 krát proti směru hodinových ručiček.

 

6. Protáhnutí spinohumerálního svalu zad

Další office cvik spočíva v přepletení prstů na rukou a vzpažení takto spojených rukou nad hlavu s dlaňemi směrujúcími ke stropu. Následně se nakloňte jemně a pomalu doleva a doprava, v každé poloze setrvejte zhruba 20 vteřin a opakujte jednou-dva krát za hodinu.

 

7. Ponatahujte si záda velikým “obětím”

Pro uvolnení části bolesti zad, nazhromažděné několika-hodinovým sezením, kterou všichni dobře známe, skuste jednoduše sami sebe obejmout! Levou rukou si chyťte pravou lopatku a pravou rukou tu levou a zhluboka dýchejte – mali by Jste cítit uvolňující se svalstvo mezi Vašima lopatkama.

 

8. Uvolněte krk

Nezapomeňte taky na Váš krk, tato oblast trpí nesprávním a zejména dlouhým sezením nejvíc. Na to, aby Jste předešli stuhnutí krčních svalů, bez natočení trupu se podívejte do leva a prava a následně nahoru a dolů, až dokud nepocítíte jemné tahání. Snažte se neotáčet hlavou jako takovou, protože tohle může narušit malé klouby v míše.

 

 

9. Na konec pořádně vystřete nohy

Vystřete před sebe nohy se spojenými chodidly, skuste nohy zvednout co nejvýš a následně je pořádně natáhnout, a to i se špičkamy nohou.

 

Jestli se budete držet těchto jednoduchých cviků a pravidelně se natahovat, uděláte tím obrovskou službu nejenom Vašim zádum, nýbrž i celkovému zdraví. Takže směle do toho!

Předešlý příspěvek Další příspěvek

Mohlo by se Vám taky líbit