higher and higher
Produktivita, Technológie

Jak vytvořit úspěšný startup – 2. část

V minulé části naší startupové série jsme rozebírali vytváření nápadů, hledání správného jména, název domény, hosting a (vždy důležitý) průzkum trhu. V naší druhé části se zaměříme méně na přípravné a více na „výkonné“ části. Zaujali jsme Vás? Ponořte do následujících 5 kroků Vaší osobní startupové dráhy a dozvíte se více o některých nástrojích, které Vám na této cestě pomohou.

 

1. Formuláře a průzkumy

Jak dostat cennou zpětnou vazbu od Vašich klientů a/nebo zákazníků? Samozřejmě prostřednictvím průzkumů! Není nic jednoduššího než vytvořit chytrý dotazník a zveřejnit ho na Vaší webstránce, Facebooku nebo poslat emailem na odběratele newsletteru. Neváhejte a použijte jeden z těchto nástrojů:

SurveyMonkey je největší světová společnost, která zpracuje více než 2 miliony odpovědí na online dotazníky denně. Vytvořte si dotazník dle vlastního výběru – stačí Vám na to pár jednoduchých kliknutí a sdílení v správné cílové skupině.

Typeform je cloudová aplikace, jejíž jedinečnost spočívá v tom, jak uživatelé vytvářejí a reagují na dotazníky a jiné formuláře, čímž je celý proces zpětné vazby uživatelsky přátelský a zahrnuje do výsledku jak osobu odpovídajícího, tak i tazatele. Jako první přišel na trh s univerzálním designem nezávislým na prostředí, takže tvůrci webových stránek a programátoři mohou klidně spát a nemusí se trápit nad tím, jak bude vypadat dotazník na počítači, tabletu nebo v mobilu.

 

2. Makety a skice

Ať už vytváříte webovou stránku, webovou či mobilní aplikaci nebo jen přehled projektů, vytvářejte je jednoduše a vizuálně stimulující. Přidávání „klikajících“ odkazů a obrázků může být práce na dlouhou trať v celém procesu před finálním testováním Vašich nápadů. Následující nástroje vám mohou výrazně pomoci v tomto procesu:

Lucidchart je vývojový diagram a on-line diagramový software. Jde o online aplikaci postavenou na otevřených webových standardech, takže nemusíte mít obavy o kompatibilitu. S tímto nástrojem vytvoříte poměrně rychle technické diagramy, jako jsou např. diagramy sítě a UML diagramy, které se dají sdílet s Vaším týmem. Lucidchart se dá použít k vytváření skic a myšlenkových map, vývojových diagramů, organigramů a jiných diagramů v cloudu.

Concept.ly je platforma pro spolupráci a prototypování, která Vám umožňuje vytvořit plně interaktivní prototypy, které vypadají a pracují přesně jako Vaše aplikace. Nechte uživatele poukázat na kteroukoliv část na obrazovce, označovat ji a zanechávat komentáře – takto získáte zpětnou vazbu ihned a jednoduše. Už Vám nic nebrání vytvořit si funkční makety a prezentovat své prototypy přímo na webu nebo v mobilních zařízeních.

 

3. Grafika a design

Design je jedna z nejdůležitějších věcí (samozřejmě to neznamená, že by byly ostatní zanedbatelné). Design je vše. Nejen vizuálně, tedy jak věci vidíme a vnímáme, ale i jak věci fungují a jak s nimi vzájemně interagujeme. Na designu můžete pohořet nebo Vás může vyvést na vrchol, protože -přiznejme si to- milujeme věci, které fungují a zároveň dobře vypadají. Když design použijete správným způsobem, můžete využít fakt, že jisté barvy a tvary působí na lidi konkrétním způsobem. Vzhled různých elementů, ale i typy písma mají podobný efekt, takže se nebojte je využít. Pro inspiraci zkuste tyto nástroje:

Jde o nejrozsáhlejší sbírku marketingových návrhů na internetu. Je to nový způsob, jak získat správný nápad, kterému byste se měli víc věnovat. Crayon je vyhledávač největších a skutečných marketingových designů na webu.

Pokud hledáte profesionální nástroj pro vektorovou grafiku s překrásným rozhraním a výkonnými nástroji, tak jste ho právě našli. Sketch připravil výbornou aplikaci určenou konkrétně pro designéry. Ne proto, aby kopíroval jiné aplikace, ale aby udělali něco lépe. To se jim povedlo, a proto jejich aplikace vyhrála Apple Design Award na Mac Developer Showcase v roce 2012.

 

4. Vývoj

Už jste dosáhli fáze vývoje? Vše naplánované? Firemní název? Název domény? Design? V tom případě – šup do práce! Nebo, v případě, že nejste zrovna „vývojářský typ“, najměte si někoho kdo jím je a doufejte, že naplní vaše vize. Jen se ujistěte, že používáte správné nástroje:

V Codefresh-i najdete kompletní vývojové cloudové prostředí, které urychluje čas potřebný na vybudování excelentních cloudových aplikací. Je dostupný z každého zařízení a prohlížeče a umožňuje týmem spolupracovat na jejich kódu, nasazovat a monitorovat aplikace – vše z jednoho intuitivního rozhraní.

Tato aplikace si klade za cíl jednoduché a příjemné vyhledávání a čtení referenční dokumentace. Je zdarma a je open-source. Jedny z hlavních cílů, které chce aplikace dosáhnout, jsou: zkrátit čas nahrávání a bootování aplikace, zlepšit kvalitu, rychlost a relevanci výsledků vyhledávání, maximální využití vyrovnávací paměti a jiné optimalizace výkonu. Při tom všem si zachovává poměrně čisté a příjemné uživatelské rozhraní.

 

5. Nasazení

Ruku v ruce s vývojem jde nasazení. Když je vývoj v plném proudu a – samozřejmě – po jeho dokončení, musíte svůj kód nasadit. Dá se to udělat i ručně pomocí libovolného FTP softwaru, ale proč to neudělat jednodušeji a nenasadit kód rovnou z Vašeho vývojářského prostředí? S těmito nástroji to jde:

Platforma GitHub je známá široko daleko v kóderské komunitě, protože poskytuje možnost efektivní spolupráce a nejlepší místo pro sdílení kódu s kolegy, přáteli, ale i zcela cizími lidmi. Momentálně používá GitHub 7 milionů lidí, aby spolu vytvářely nové věci.

Kód vaší aplikace můžete nasadit přímo z cloudu nebo serverového úložiště. S Deployom se to dá rovněž z platforem jako GitHub, codebase a BitBucket. Stačí, když dáte Deployu vědět, kde se nachází Vaše úložiště a jak k němu získá přístup. Deploy ověří všechna spojení a pokud jsou v pořádku, můžete udělat své první nasazení.

A to je vše z dnešních startupovských rad. Podělte se s námi o své názory a tipy v komentářích pod článkem a zůstaňte i nadále naladěni na náš startupovský seriál. V další části Vám se vrhneme na nástroje sociálních sítí, první uživatele a betatestery, prezentace a mnoho dalšího.

 

Online faktury zdarma

Ještě nepoužívate miniFAKTURU? Zaregistrujte se a fakturujte s námi v roce 2016 chytře!

 

Předešlý příspěvek Další příspěvek

Mohlo by se Vám taky líbit