Návody

Číslování faktur

user cover

Kolik lidí, tolik chutí – to platí i pro číslování faktur a jiných dokladů. Nakolik formát číslování není daný zákonem, mají podnikatelé tendenci si určovat svůj vlastní – bohužel mnohokrát né úplně nejštěstnejší – formát, co může vést ke mnohým komplikacím. Čtěte dál pro tipy a triky jak se ve vlastním číslování nestratit.

- Základem je číslovat faktury chronologicky vzestupně, čili každý nasledující doklad by měl mít předošlé číslo + 1.

- Formát číslování může obsahovat textové řetězce nebo víc kombinácí číslic, jde o to, aby číslování mělo smysl a bylo přehledné pro Vás i pro všechny subjekty, které fakturu obdrží(klient, účetní, daňový pracovník).

- Jelikož při párování plateb při bankových transakcích může odběratel uvést variabilní symbol jenom jako číslice, nedoporučuje se používat ve formátu číslování pomlčky, lomítka a pod.

- Jestli nepoužívate automatické číslování miniFAKTURY anebo jiného účtevního softvéru, musíte dbát na chyby, jako například vynechání čísla. Nejlépší co můžete udělát je přiložit nějaký doklad, kterým osoba, která daný dokument vystavovala potvrdí, že se jedná o omyl.

V miniFAKTUŘE používáme pro faktury a dobropisy jednu číselnou řadu a pro zálohové faktury druhou, kteroá začíná označením ZAL(v případě ponechaní výchozího formátu). Obě číselné řady si můžete samozřejme libovolně přispůsobit pro Vaše potřeby v Nastaveních fakturace, v sekci Číslování faktur. Jestli spolu s webovou verzi používáte i mobilní appku pro Váš iPhone, iPad, či Android zařízení, dbejte na to, aby se nastavení formátu čislování a nasledujícího čísla Vašich dokladů v mobilu shodoval s tím na webu.

Předešlý příspěvek Další příspěvek

Mohlo by se Vám taky líbit